Ostatni akt sezonu w wykonaniu naszych juniorów. Znaleźliśmy się w najlepszej ósemce drużyn w kraju i w dniach 8-12. maja przystąpimy do finałów mistrzostw Polski U18.

Rozgrywki strefowe zakończyliśmy na trzecim miejscu, tuż za Śląskiem Wrocław i SKM Zastalem Zielona Góra. I to właśnie z tymi drużynami oraz z Asseco Arką Gdynia zmierzymy się w grupie. W drugiej znalazły się – Biofarm Basket Poznań, Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk, KS Procar Spójnia Stargard, Trefl Sopot.

Rocznik 2001 przyniósł naszemu klubowi do tej pory dwa tytuły mistrza Polski – w kategoriach U14 i U16 – jednak z wiodących postaci z tamtego składu zostali Tomasz Madejski i Aleksander Lentka – teraz wracają do zespołu po kontuzjach. W tym sezonie o złoto będzie bardzo trudno, nie jesteśmy stawiani w roli faworytów, niemniej jednak sam awans do najlepszej ósemki w kraju – cieszy – a będziemy starać się nieco namieszać. Co ciekawe, nasz zespół prowadzi duet – Jerzy Szambelan i Tomasz Rybak – asystent jest wychowankiem pierwszego szkoleniowca. Jeśli chodzi o kadrę – wspomaga nas Aleksander Griszczuk (wypożyczenie z SMS PZKosz Władysławowo), który jest wzmocnieniem w walce na deskach. Poza tym skład na poprzednich etapach na szczeblu centralnym był uzupełniony zawodnikami z roczników 2003 – Michał Nowak, Mateusz Głodek, Szymon Kilian oraz 2004 – Szymon Paluch.

Zarówno ćwierćfinały, jak i półfinały zakończyliśmy z bilansem 2-1. W obu przypadkach przegrywaliśmy ostatniego dnia – w Stargardzie z gospodarzami 55:78, w Bydgoszczy ze Szkołą Gortata Politechniką Gdańsk 66:72. Jeśli chodzi o poprzedni etap rozgrywek, zaczęliśmy go bardzo dobrze, wymagającym meczem z Legią Warszawa (wygraliśmy 70:66). Jak się ostatecznie okazało – kluczowym dla dalszego rozwoju wydarzeń. W kolejnym pokonaliśmy gospodarzy 105:75, a ostatniego dnia musieliśmy uznać wyższość gdańszczan, choć mieliśmy swoje dobre momenty.

W tym roczniku Śląsk w kategoriach U14 i U16 walkę zakończył na półfinałach, teraz – idzie jak burza. Zawodnicy Jacka Krzykały ominęli ćwierćfinały, by kolejny etap zakończyć z bilansem 3-0. W tym sezonie ulegliśmy temu zespołowi dwukrotnie – 77:93 w WKK Sport Center oraz 66:106 w Kosynierce. Z zielonogórzanami prowadziliśmy bardzo zacięte pojedynki w strefie, choć w obu musieliśmy uznać ich wyższość; przegraliśmy 112:116 u siebie i 75:77 na wyjeździe. Zespół ten jest złożony w większości z graczy z rocznika 2001 (wiodącego), a znany nam jest jeszcze z jednego powodu. W kategorii U16 zmierzyliśmy się z nim w finale, który ostatecznie wygraliśmy 82:53, zdobywając tym samym mistrzostwo Polski. Gracze z Zielonej Góry ćwierćfinały zakończyli z bilansem 3-0, półfinały zaś – 2-1 z powodu przegranej 41:97 z Treflem Sopot w drugim dniu rywalizacji. W zespole Asseco Arki Gdynia są nasi starszy znajomi, a zwłaszcza ten, który zdobył z naszym klubem dwa mistrzostwa Polski – Mateusz Kaszowski; nie ukrywamy, że już zacieramy ręce na jego rywalizację boiskową z Tomaszem Madejskim. Od tego sezonu w tej drużynie gra także Marcin Kowalczyk, który przed rokiem w kategorii U16 w naszym barwach wywalczył piąte miejsce w Polsce. Drużyna ta pewnie przeszła zarówno przez ćwierćfinały, jak i półfinały z bilansem 3-0, a trzykrotnie zdobyła powyżej stu punktów w meczu.

Finały mistrzostw Polski rozpoczną się w środę (8. maja), a zakończą w niedzielę (12. maja). Mecze będą rozgrywane w Miejskiej Hali Sportowej w Gdańsku (ul. Kołobrzeska 63).

 

HARMONOGRAM – faza grupowa

ŚRODA (08.05)

GODZINA 13:15 WKK Wrocław – Exact Systems Śląsk Wrocław

CZWARTEK (09.05)

GODZINA 15:30 Asseco Arka Gdynia – WKK Wrocław

PIĄTEK (10.05)

GODZINA 11:00 Zastal Fatto Deweloper Zielona Góra – WKK Wrocław

 

Szczegóły: https://rozgrywki.pzkosz.pl/liga/9/terminarz_i_wyniki.html

Transmisje będą dostępne na kanale Polskiego Związku Koszykówki na YouTube.