Od środy do niedzieli w Krakowie zostanie rozegrany turniej finałowy mistrzostw Polski U20, w którym rywalizuje osiem zespołów – Exact Systems Śląsk Wrocław, KS Rosa-Sport Radom, MKS Pruszków, Asseco Arka Gdynia, Trefl Sopot, UKS Gim92 Ursynów Warszawa, KS AGH Korona Kraków i my.

Nasz klub ma w tej kategorii wiekowej 5 medali – 2 złote (2012, 2013), 2 srebrne (2017, 2018), 1 brązowy (2016). Pierwszy tytuł mistrza kraju juniorzy starsi wywalczyli w roku 2012 w Lublinie, kiedy to w wielkim finale zmierzyli się z Treflem Sopot, wygrywając wówczas 65:53. Co ciekawe – w składzie WKK byli Jakub Koelner oraz Tomasz Józefiak, w Treflu – Jakub Patoka, czyli troje zawodników, którzy teraz grają razem w zespole pierwszoligowym.

Pierwszą fazę rozgrywek zakończyliśmy na pierwszym miejscu z bilansem 10-0, omijając tym samym ćwierćfinały. – Rozgrywki strefowe poza dwoma meczami ze Śląskiem Wrocław, które mogły spowodować emocje, przyszyły nam bardzo łatwo – mówi trener, Sebastian Potoczny. – Niestety, w strefie wrocławsko-lubuskiej grało tylko 6 zespołów, z czego dwa były młodsze, więc już przed startem mieliśmy zapewniony awans. W kolejnej tak łatwo nie było. Zostaliśmy organizatorem turnieju półfinałowego, a do Wrocławia przyjechały ekipy – UKS Gim92 Ursynów Warszawa, Szkoła Gortata Politechnika Gdańska oraz Hensfort Przemyśl. To był weekend pewien niespodzianek. Pierwszego dnia mieliśmy bardzo zimny prysznic – przegrana z warszawską ekipą 78:81 nie była końcem szans – ale na pewno dalej graliśmy z nożem przy gardle. Drugiego dnia, po bardzo wymagającym spotkaniu, o którego losach zadecydowała dogrywka, wygraliśmy z Hensfortem Przemyśl, zeszłorocznym mistrzem Polski U18 – 87:84. Mimo to wciąż nie mieliśmy pewnego awansu. O nim musiał zadecydować niedzielny mecz z zespołem z Gdańska. Było nieco nerwów, ale ostatecznie wygraliśmy 73:59. – Półfinałowy turniej był dla nas istnym rollercoasterem. Zaczęliśmy od falstartu i porażki z Gim92 Ursynów. Zostaliśmy zaskoczeni energią rywali i skutecznością rzutów trzypunktowych. Każdy kolejny mecz był dla nas o życie, wyciągnęliśmy wnioski, dopisało trochę szczęścia (zwycięstwo po dogrywce) i zameldowaliśmy się w finałach – ocenia trener Potoczny.

Tuż przed wyjazdem do stolicy Małopolski, zostaliśmy zaproszeni przez akademię Get Better na turniej Young Guns do Pragi, na którym zajęliśmy ostatecznie siódme miejsce. Zaznaczmy, że graliśmy z takimi zespołami jak Virtus Bolonia, FC Barcelona oraz IBA Munchen. Z każdym kolejnym spotkaniem graliśmy coraz lepiej, z dobrej strony pokazali się także gracze z rotacji. Turniej ten był ostatnią częścią naszych przygotowań do mistrzostw Polski. Celem było doszlifowanie pewnych założeń taktycznych, co nie zawsze się udawała ze względu na poziom sportowy przeciwnika. Uważam, że był to dobry sprawdzian przed wyjazdem na finały – podsumowuje trener Sebastian Potoczny.

W finale znaleźliśmy się w grupie A, w której będziemy rywalizować ze Śląskiem Wrocław, Rosą Radom oraz MKS-em Pruszów. I właśnie w takiej kolejności rozegramy mecze od środy do piątku. – W turnieju finałowym spotyka się najlepszych 8 zespołów z Polski. Uważam, że w tym roku nie ma zdecydowanego faworyta, każdy zespół jest zdolny do wywalczenia mistrzostwa – przyznaje trener Potoczny. – W grupie rywalizować będziemy z naszym odwiecznym rywalem Śląskiem Wrocław, z którym nieznacznie wygrywaliśmy w lidze, z Rosą Radom, czyli mistrzem Polski U18 w tym roczniku oraz bardzo niewygodnym MKS Pruszków, który w półfinałach wyeliminował Biofarm Poznań. Przede wszystkim patrzymy na siebie i koncentrujemy się na sobie. Jeżeli będziemy realizować zadania i grać z należytą energią, możemy pokusić się o medal, czego życzę chłopcom z całego serca.

Mecze oglądać będzie można za pośrednictwem kanału YouTube Polskiego Związku Koszykówki (https://www.youtube.com/watch?v=2RWXnCYWJXI)

Początek relacji codziennie 30 minut przed „pierwszym” gwizdkiem pierwszego meczu.Bezpośrednio po każdym spotkaniu organizatorzy zapraszają do oglądania wywiadów z uczestnikami.

Transmisja będzie w jakości HD 720p 1280 x 720 px z dźwiękiem odsłuchem z hali i komentarzem na żywo. W oknie transmisji wyświetlany będzie zegar z danymi bezpośrednio z zegara boiskowego: skróty nazw zespołów, wynik meczu, nr kwarty, ilość przewinień zespołowych, czas 24 sekund i czas meczowy.

TERMINARZ (pełny: https://rozgrywki.pzkosz.pl/liga/8/terminarz_i_wyniki/6/final.html)

27.02 godzina 12:00 WKK WROCŁAW – Exact Systems Śląsk Wrocław

28.02 godzina 13:30 KS Rosa-Sport Radom – WKK WROCŁAW

01.03 godzina 13:30 WKK Wrocław – MKS Pruszków

Weronika Marek